• English
  • Finnish
  • Latvian
  • Russian

Avatud

10.00 – 17.00

T-P

Kontakt

+372 5911 3318

info@jaaaeg.ee

Äksi, Tartumaa

Uus ajutine näitus “Isad ja pojad”

Isad ja pojad

Eesti Loodusmuuseumi külalisnäitus „Isad ja pojad“ jõudis Jääaja Keskusesse

Alates 25. veebruarist avatud Eesti Loodusmuuseumi loodud ajutine näitus keskendub isade hoolele ja hooletusele looduses ning seletab lahti ka kõige keerukamad pärilikkuse küsimused. Näitus on avatud kõigile keskuse külastajatele kolmandal korrusel.

Eesti Loodusmuuseumi näitus “Isad ja pojad” jaguneb mitmeks suuremaks teemaks ning pakub avastamist igas vanuses külastajatele. Lisaks isade rollidele oma järglaste kasvatamisel teeb näitus lihtsaks ja arusaadavaks keerukad teemad nagu mõlemasoolisus, soo muutumine ning neitsisigimine. Luubi alla võetakse ka rakutasand – mulaažide ja mängude abil avatakse muidu silmale nähtamatu maailm, et paremini mõista viljastumist ja pärilikkust.

Näituse “Isad ja pojad” keskmes on isad looma- ja taimeriigis, nende seotus oma järeltulijatega, sugupõlvede kestmine ja liikide tulevik. “Isahoolele looduses on väga vähe tähelepanu pööratud ning isade olulisust üldiselt pigem alahinnatud, ometigi on see liigi jätkamise seisukohalt eluoluline,” räägib näituse kuraator Lennart Lennuk.

„Säravaid näited leiab Eesti liikidest, mis tõestavad, et isahoolt esineb paljudes loomarühmades, aga ka värvikamaid näiteid isastest, kellel isahool puudub. Näitusesaalis saab teada ka seda, millised isad on hundid, karud ja ogalikud ning kas ja millist rolli mängivad nad oma järglaste kasvatamisel. Kes soovib, saab näitekirjanik Urmas Lennuki koostatud humoorikatest loomaisade arhetüüpidest leida endale kõige sarnasema – kas oled usin pesaehitaja ning täielikult truu ja hoolas pereisa nagu kobras või midagi vastupidist,” räägib Lennart Lennuk näitusest.

Näitusesaalist leiab nii lugemist-vaatamist kui ka mitmeid eksponaate, kus külastajad saavad oma oskused ja teadmised proovile panna. Lapsed saavad näiteks leida erinevatele linnuliikidele õigeid pesasid ja juhtida tolmutera selle teekonnal õige sihtpunktini, proovida ise pesa ehitada ning panna ennast käo  „kasuisa“ rolli. Lapsevanemad saavad aga tuvide sulevärvi näitel õppida isalt päritavate tunnuste avaldamise kohta, proovida kätt linnu, imetaja, putuka ja taime soo määramise mängus ning järjestada meioosi eri etappe.

Jääaja Keskuse tegevjuht Sigrid Sepp lisas, et „mõte antud näitus Jääaja Keskusesse tuua tekkis juba mõni aeg tagasi Eesti Loodusmuuseumit külastades. Näitus avab tõeliselt põnevalt isaduse rolli looduses ning avastamist ja uusi teadmisi jagub kõigile.“

Peame ikka oma sõpru meeles
heade pakkumistega

Liitu sinagi meie uudiskirjaga!