Avatud

10.00 – 17.00

T – P

Kontakt

+372 5911 3318

info@jaaaeg.ee

Äksi, Tartumaa

 

Jääkaru kohvik

kohvik@jaaaeg.ee / +372 59113753

Näitus “Mõjukas materjal”

Jääaja Keskuses avati tulevikku vaatav näitus, mille fookuses on materjalide ja uute tehnoloogiate kasutamine nüüdisaegsete Eesti kunstnike ja disainerite loomingus. 

Näitus jääb avatuks 12.11 – 14.09.2023 Jääaja Keskuse tulevikuteemade korrusel. 

Näitus kutsub kaasa mõtlema, milline on meie isiklik suhe materjalidesse ning missugust sotsiaalset ja keskkondlikku mõju materjalid avaldavad meie tuleviku ja keskkonna olemasolule.

Nii nagu meie planeedi ajalugu on talletunud pinnavormidesse – mägedesse, tasandikesse ja orgudesse –, on inimkultuur salvestatud mitmesugustesse materjalidesse. Olgu savi, puit või metallid – materjalid kannavad asendamatut rolli nii ühiskonna toimimisel kui ka selle kujundamisel. Kuidas mõjuvad materjalid inimesele ja keskkonnale? Milliseid materjale ja tehnoloogiaid vajame tulevikus? 

Näituse fookuses on materjalide ja uute tehnoloogiate kasutamine nüüdisaegsete Eesti kunstnike ja disainerite loomingus. Väljapanek uurib, mil viisil avardab digitaalsete tehnoloogiate, 3D-printimise, lasergraveerimise või ultraheliõmbluse rakendamine traditsiooniliste materjalide (portselan, klaas, puit, tekstiil) kasutusvõimalusi. Käsitöö ning digitehnoloogiate koostöös sünnib põnevaid lahendusi, mis pakuvad uutmoodi esteetikat, ent sunnivad ühtlasi ümber mõtestama kunstniku harjumuslikku autoripositsiooni.

Paljud disainerid rakendavad oma töös senise tootmise-tarbimise-äraviskamise-mentaliteedi asemel ringmajanduse mudelit, mis tõhustab loodusressursside kasutamist. Kuidas luua terviklahendust pakkuvat kestlikku disaini? Millist keskkonnamõju avaldab eseme valmistamine ja mis saab tootest tarbimistsükli lõpus? Nii otsitaksegi loodussõbralikke alternatiive plastile ja teistele sünteetilistele, suure keskkonnajäljega materjalidele. Välja on töötatud jätkusuutlikke ja kompostitavaid ning isegi süsiniknegatiivseid materjale, mis mitte ei tooda juurde, vaid seovad kasvuhoonegaase. Samuti otsitakse võimalusi jäätmete ümbertöötlemiseks, kasutades neid uute materjalide toorainena või vähendades jäätmeteket näiteks moetööstuses nullkululõigete eelistamisega. 

Näitusel eksponeeritud teosed pakuvad nutikaid lahendusi globaalsetele probleemidele, tõestades mõjusalt, et jätkusuutlik materjalikultuur on võimalik.

Osalevad kunstnikud: Elize Hiiop, Siim Karro, Lauri Kilusk, Eve Koha, Marta Konovalov, Kärt Ojavee, Darja Popolitova, Johanna Ulfsak, Riina Õun

Näituse kuraator: Karin Vicente
Näituse koordinaator: Kätrin Beljaev
Näituse kujundaja: Villu Plink
Graafiline disain: Külli Kaats, Villu Plink
Näituse töörühm: Richard Adang, Jaak Alekand, Riho Ant, Ester Kangur, Kaja Kährik, Hannes Jäär, Kaupo Mets, Kadri Valner

Näitus on valminud koostöös Eesti Kunstimuuseumiga ning oli esimest korda eksponeeritud 2022. aasta suvel Adamson-Ericu muuseumis Tallinnas. Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

Peame ikka oma sõpru meeles
heade pakkumistega

Liitu sinagi meie uudiskirjaga!