Open

11.00 – 18.00

Mon – Sun

Contact

+372 5911 3318

info@jaaaeg.ee

Äksi, Tartu County

 

Polar bear cafe

kohvik@jaaaeg.ee / +372 59113753

Museum card

The digital annual ticket for Estonian museums, or museum card, is starting! 100 museums, 1 museum card!

What is a museum card? The museum card is a digital joint ticket for Estonian museums, with which you can visit more than 100 museums, galleries and experience centers throughout Estonia during the year.

From Tuesday, April 11, you can buy a museum card, which gives you unlimited access to more than 100 Estonian museums, galleries and experience centers across Estonia. You can also visit the Ice Age Center with the museum card.

The topics of the places to visit that are included in the museum card are broad, and both culture and adventure enthusiasts, technology and nature lovers, and every family with children can find something to discover here. In addition, the purpose of the museum map is to introduce smaller places to visit, which many museum lovers probably haven’t been to yet.

To preserve nature, the museum card is digital and has a QR code, and there is no separate plastic card. Using the card is easier than ever, because you have to show your digital ticket at the museum box office or, if you have forgotten it, your identity document.

You can buy a museum card on the card’s website  www.muuseumikaart.ee , and the journey of discovery into the world of Estonian museums can begin!

Of course, you can also buy this card at the Ice Age Center.

If you want inspiration for where to go on your next trip and what new exhibitions the museums offer, find out more: www.muuseumikaart.ee.

The museum card’s activities are organized by SA Muuseumikaart, and its launch was supported by the Estonian Ministry of Culture.

 

Alustab Eesti muuseumide digitaalne aastapilet ehk muuseumikaart! 100 muuseumi, 1 muuseumikaart!

Mis on muuseumikaart?  Muuseumikaart on Eesti muuseumide digitaalne ühispilet, millega saad aasta jooksul külastada rohkem kui 100 muuseumi, galeriid ja elamuskeskust üle Eesti.

Alates teisipäevast, 11. aprillist saad osta muuseumikaardi, millega on sul võimalik piiramatult külastada enam kui 100 Eesti muuseumi, galeriid ja elamuskeskust üle Eesti. Muuseumikaardiga saad külastada ka Jääaja Keskust.

Muuseumikaardiga liitunud külastuskohtade temaatika on lai ning siit leiab endale avastamist nii kultuuri- kui seiklushuviline, tehnika- ja loodusesõber ning iga lastega pere. Lisaks on muuseumikaardi eesmärk tutvustada väiksemaid külastuskohti, kuhu paljud muuseumisõbrad tõenäoliselt veel jõudnud pole. 

Et hoida loodust, siis on muuseumikaart digitaalne ja QR-koodiga ning eraldi plastkaarti pole. Kaardi kasutamine on lihtsamast lihtsam, sest muuseumikassas tuleb näidata oma digipiletit või kui see on maha ununenud, siis isikut tõendavat dokumenti.

Muuseumikaarti saad osta kaardi koduheküljelt www.muuseumikaart.ee ning avastusretk Eesti muuseumide maailma võib alata!

Muidugi saad sa osta seda kaarti ka Jääaja Keskusest.

Kui soovid inspiratsiooni, kuhu teha järgmine väljasõit ja milliseid uusi näitusi muuseumid pakuvad, siis uuri lähemalt: www.muuseumikaart.ee.

Muuseumikaardi tegevust korraldab SA Muuseumikaart ning selle lansseerimist toetas Eesti Kultuuriministeerium.

Muuseumikaardi esmaesitluse otseülekande link:

https://kultuur.err.ee/1608939794/otseulekanne-tulemas-muuseumikaardi-avauritus

Want to be the first to know
about our great offers and new events?

Join our newsletter!