Avatud

10.00 – 17.00

T – P

Kontakt

+372 5911 3318

info@jaaaeg.ee

Äksi, Tartumaa

Ürgmere näitus – NÜÜD AVATUD!

Müstiline ürgmeri

Jääaja Keskuse vallutavad ürgsed mereelukad!

Jääaja Keskuses on nüüd avatud Eesti Loodusmuuseumi loodud põnev ja üllatav näitus „Müstiline ürgmeri“. Näitus kutsub avastama Eesti merepõhja poole miljardi aasta tagusest ajast kuni tänapäevani. Näitus tutvustab Eesti aladel elanud taimi ja loomi ning annab väga huvitava ülevaate kliimamuutustest, Eesti alade liikumise, siin elanud taimede ja loomade ning kliimamuutuste kohta. 

Näitusesaali seintelt ärkavad ellu ürgsed mereasukad ja jutustavad enda elust, olust ja välimusest. Lisaks videoinstallatsioonidele on näitusel väljas ka mitmemeetrised ürgsete mereelukate mudelid, mis näitavad, kui suureks kunagised veeasukad kasvada võisid. Näitusel on väljas ka valik fossiile Eesti Loodusmuuseumi kogudest. Lisaks on võimalik virtuaalreaalsusprillide abil sukelduda pea ees sadade miljonite aastate tagusesse ürgmerre!

Ürgmere näituse üks loojaid, Eesti Loodusmuuseumi geoloogia osakonna juhataja, Sander Olo, ütles, et „näituse „Müstiline ürgmeri“ ideeks oli näidata, millisest maailmast pärinevad pealtnäha hallid ja igavad kivid ning kivistised. Videoinstallatsioonide abil saavad külastajaid sukelduda 600 miljoni aasta tagusesse aega ning läbida näituse jooksul erinevaid ajastuid Eesti geoloogilises ajaloos. Näiteks Ordoviitsiumi ajastus, umbes 450 miljonit aastat tagasi, saab näha porgandilaadse välimusega nautiloide, kes olid omaaegsed tippkiskjad. Siluri ajastus, mis oli umbes 410 miljonit aastat tagasi, saab näha hiiglaslikke meriskorpioneid, kes aegajalt pistsid nahka ka oma liigikaaslaseid. Paljud teemad on aktuaalsed ka täna. Näiteks räägivad uudised üha enam erinevaid maailma piirkondi tabavatest kuumalainetest või tormidest, mis on tingitud kliimamuutustest. Selliste uudiste taustal on näitusel võimalik uurida, milline on olnud kliima Maa ajaloos ning mis moodi see mõjutas elu arengut.“

Näitus „Müstiline ürgmeri“, mis harib külastajaid merepõhjast ja selle minevikust, rikastab Jääaja Keskuse ekspositsiooni märkimisväärselt. Näitus on külastajate jaoks avatud keskuse kolmandal korrusel alates 1. juulist.

Näituse ülespanekut rahastab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Peame ikka oma sõpru meeles
heade pakkumistega

Liitu sinagi meie uudiskirjaga!