Kirjeldus
Õpime kasutama kaarti ja kompassi ning ohutut liiklemist järvejääl. Mõõdame Saadjärve vee läbipaistvust ning veetemperatuuri ning hapnikusisaldust erinevatel sügavustel. Arutelu ja mõõtmisel saadud andmete analüüs toimub õppeklassis.
Õppeprogramm on teostatav jaanuaris, veebruaris ja märtsis Saadjärve jää olemasolul. Vajalik on soe riietus ja head jalanõud.
Tegevused
Sissejuhatus ~10 min
Osalejatele tehakse sissejuhatus teemasse ning tutvustatakse tegevuskava. Korratakse üle ohutuse peamised põhimõtted. Osalejad jagatakse rühmadesse.
Teema arendus ~70 min
Navigeerimine – Saadjärve kaldal, halva ilma korral õppeklassis. Töömeetodite ja töövahendite tutvustus. Tutvumine kompassi ja kaardiga, ilmakaarte määramine. Positsioneerime end Saadjärve ümbruse kaardil. Vaatluspunkti jõudmiseks asimuudi kindlaksmääramine. Vaatluspunkti liikumine mööda jääd.
Mõõtmised jäält – mõõtmisvahendite ja töömeetodite tutvustamine. Andmete kogumine järvel. Vee temperatuuri mõõtmine, vee sügavuse ja läbipaistvuse mõõtmine.
Vee temperatuuri ja hapnikusisalduse mõõtmine erinevatelt sügavustelt hapnikuanalüsaatoriga.
Mõõtmistulemuste kandmine töölehele.
Kokkuvõte ~10 min
Kokkuvõtted tehakse õppeklassis. Kokkuvõtte käigus korratakse üle olulisemad õppepäeva käigus saadud teadmised. Analüüsitakse mõõtmistel saadud andmeid ning võrreldakse neid varasemalt kogutud andmetega. Arutletakse elutingimuste üle järves nii talvel kui suvel.
Töölehed:
Mootmised_Saadjarvel_PKII_ja_PKIII
Navigeerimine_Saadjarvel_PKII_ja_PKIII
Programmi kirjeldus ja erinevad moodulid: Järv elukeskkonnana jäält
Programmi kirjeldus ja erinevad moodulid ENG: Järv elukeskkonnana ENG
Programmi kirjeldus ja erinevad moodulid RUS: Järv elukeskkonnana RUS
Töölehed inglise keeles:
Töölehed vene keeles: