Avatud

10.00 – 17.00

T – P

Kontakt

+372 5911 3318

info@jaaaeg.ee

Äksi, Tartumaa

 

Jääkaru kohvik

kohvik@jaaaeg.ee / +372 59113753

“Look into my Ice” kunstiprojekti esitlus

look into my Ice

Olete oodatud osalema 26. augustil Jääaja Keskuse terrassil  kunstiprojekti “Look into my Ice” avamissündmusele.

Märtsikuus kuulutati välja rahvusvaheline kunstiprojekt “Look into my ice”, milles osales üle 30 kunstniku Euroopa neljast riigist. Konkursi võitis bulgaaria kunstnik  Marta Djourina installatsiooniga “Jäätuhk”.

Sel laupäeval toimub võidutöö pidulik avamine Jääaja Keskuse fassaadil.

 

Kell 17 – kogunemine Jääaja Keskuse terrassile

Kell 18 – pidulik avamine.  Räägivad Jääaja Keskuse juhataja Kadri Valner, projekti initsiaator Berliinist Helene Bosecker Saksamaalt, projekti kuraator Maria Helene Känd Eesti Kaasaegse Kunstimuuseumist ning projekti võidutöö autor Marta Djourina.

Sündmus toimub peamiselt inglise keeles.

Kell 20 väljub Jääaja Keskuse parv koos 20 esimese soovijaga traditsioonilisele Muinastulede ööle.  

Tule kindlasti osalema ja registreeri oma osalemine  SELLEL VORMIL.

Märgi end ära ka Facebookis sündmusel osalejaks. Siit näed ka rohkem infot.  

 

Siin on väike tutvustus autori kohta.

🟦Berliinis resideeruv Bulgaaria kunstnik Marta Djourina, kes valiti välja rahvusvahelise avatud kunstikonkursi kaudu, on loonud monumentaalse installatsiooni, mis keskendub polaar- ja liustikjää kadumisele.

🟦Teos valmis osaliselt Jääaja Keskuse juures toimunud eksperimentide põhjal.

🟦Kasutades suurendusklaasi, joonistas Djourina sõna otseses mõttes päikese põlemisjõu paberile. Sellele on autor lisanud enda loo, integreerides teosesse liustiku ja polaarjää juba kadunud geograafilised piirjooned.

🟦Marta Djourina installatsioon läheneb teemale haaravalt talle omase elegantsuse ja tundlikkusega. Tema ainulaadne tehnika ja töömeetodid dokumenteerivad meie kohalolekut, avavad mõtteid lähitulevikust, seades mälestusmärgi juba kaotatule.

🟦Jääaja Keskuse fassaadile loodud installatsiooni avaüritus on esimene ürituste sarjast, milleks on näitused, performance‘id ja töötoad. Need leiavad aset MTÜ Eesti – Saksa Kunstikoostöö ja Saksamaal tegutseva ühingu roam projects koostööna.

🟦2023. ja 2024. aastal toimuva „Look into my Ice“ kunstiprojekti kuraator on Maria Helen Känd.

🟦„Look into my Ice“ on ametlik osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.

 

Projekti nimi  “Look into my Ice”
Võidutöö nimetus Ashes of Ice”
Autor Marta Djourina 

Berliinis resideeruv Bulgaaria kunstnik Marta Djourina, kes valiti välja rahvusvahelise avatud kunstikonkursi kaudu, loob monumentaalse installatsiooni, mis keskendub polaar- ja liustikjää kadumisele. Djourina teedrajav eksperimentaalpraktika fotograafia valdkonnas ja tema tundlikkus elusolendite kiiresti mööduva eluea tabamisel ühinevad muljetavaldavalt kolmeosalises installatsioonis. Kunstniku esteetilise kontseptsiooni lähtepunktiks on performatiivne lähenemine: Jääaja Keskuse ees kiirgava päikese all jäädvustab Djourina jää sulamise protsessi otsese eksponeerimise teel valgustundlikule paberile ja filmile. Kasutades suurendusklaasi, joonistab Djourina sõna otseses mõttes päikese põlemisjõu paberile. Katsetused, mille käigus eksponeeriti valgust paberile, mõjutasid Jääaja Keskuses esitletavate fotograafiliste ilmutiste väljanägemist. Installatsioonis on säilinud lai värvide ja vormide valik, millele Djourina lisab enda loo, integreerides teosesse liustiku ja polaarjää juba kadunud geograafilised piirjooned. Ashes of Ice („Jäätuhk“) leiab aset satelliitprojektina, mis ühendab kunstilise kontseptsiooni raames kõiki kolme 2024. kultuuripealinna – Bodø/ Norra ja Bad Ischl/ Austria – piirkondi, milles on jää katastroofiline kadumine ilmselge. Marta Djourina installatsioon läheneb teemale haaravalt talle omase elegantsuse ja tundlikkusega. Tema ainulaadne tehnika ja töömeetodid dokumenteerivad meie kohalolekut, avavad mõtteid lähitulevikku, seades mälestusmärgi juba kaotatule. 

Jääaja Keskuse fassaadile loodud installatsiooni avaüritus on esimene ürituste sarjast, milleks on näitused, performance‘id ja töötoad. Need leiavad aset MTÜ Eesti-Saksa Kunstikoostöö ja Saksamaal tegutseva ühingu roam projects e.V. koostööl. 

  1. ja 2024. aastal toimuva „Look into my Ice“ kunstiprojekti kuraator on Maria Helen Känd. 

„Look into my Ice“ on osa Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 programmist.

 

Kunstnikust Marta Djourina
Marta Djourina keskendub valguse olemuse uurimisele läbi fotoeksperimentide. Kunstniku praktika visualiseerib valgusnähtuse otsest põhjust ja mõju fototundlikul paberil. Seda tehes kaasab Djourina erinevate kunstižanrite omapärasid: erinevate valgusallikate, nende performatiivsete liikumiste ja objektide kombineerimise teel jäädvustab ta analoogfotograafia abil maalilise žesti. 

Tema üksikute teoste seeriad koosnevad intiimsematest väikeformaatidest või vastupidi monumentaalsetest unikaalsetest teostest loodud kuni kuue meetri kõrgustele paberirullidele. Djourina keskendub valgusjälgede füüsilisusele, kuid ka millegi hoopis efemeersema visualiseerimise ja fikseerimisega. Tema loomingus saavutab silmnähtamatu fotograafilise ekspressiooni, lühiajalisus tabatakse ja valguse potentsiaal kui kunstimeedium saavutab nähtavuse.
Marta Djourina (sündinud Sofias) on õppinud Berliini Kunstide Ülikoolis (UDK) ja Glasgow kunstikoolis. Tema töid on näidatud mitmetel näitustel ja avaldatud rahvusvaheliselt, viimati Berlinische Galerie – Museum of Modern Art, Sofia Arsenal – Museum of Contemporary Art, FeldbuschWiesnerRudolph (Berliin) , 3:e Väningen (Göteborg), Mark Müller (Zürich), CAN (Neuchâtel).

Ta on saanud BAZA kaasaegse kunsti auhinna (2021), Eberhard-Rotersi stipendiumi (Preussische Seehandlung Foundation, antakse välja Berlinische Galerie’s, 2020), AArtist in residence at the Federal Foreign Office (2022), Goldrausch Künstlerinneprojekt (2022) ja Marianne Brandti fotopreemia (2022). Märtsis 2023 osales Djourina 2021. aasta BAZA auhinna raames 2-kuulises residentuuris RU – Residency Unlimited’is New Yorgis. Septembris 2023 osaleb ta Cité des arts internationales kunstiresidentuuris.

Lisainfo: https://www.martadjourina.com/

Look into my Ice projektist
„Look into my Ice“ keskendub piiriülese kollektiivsuse kogemusele, et tegeleda nii kliimakriisi kui ka ühiskondliku ühtekuuluvusega. See algatus koondab rahvusvahelisi kunstnikke, et saada uusi vaatenurki, ühendades kunsti ja teaduse ning kutsudes laia publikut osalema mitmekülgses,programmis, mis koosneb grupinäitusest, kunstiresidentuuridest, töötubadest ja kunstiinstallatsioonist avalikus ruumis. „Look into my Ice“ loob dialoogi kunsti ja teaduse vahel ning juhib tähelepanu sellele, kuidas iga üksikisik saab anda oma panuse meie hädavajaliku rahvusvahelise kogukonna loomiseks ja meie ühise planeedi heaolusse.

Rohkem infot: https://www.lookintomyice.eu/

Peame ikka oma sõpru meeles
heade pakkumistega

Liitu sinagi meie uudiskirjaga!