Avatud

10 – 17

T – P

 

 

Kontakt

+372 5911 3318

info@jaaaeg.ee

Äksi, Tartumaa

Jääaja Keskuses sai avastada loodust ja nautida mõnusat muusikat

Geonädal

Kahel viimasel aprilli nädalavahetusel (22.-23. ja 29.-30. aprillil) sai Jääaja Keskuses kogu perega võtta osa põnevatest töötubadest, nautida mõnusat muusikat Toomas ja Inga Lunge ning Eeva ja Villu Talsi duo esituses ning osaleda koos giididega põnevatel retkedel.

22. aprillil rändasime Tartu Ülikooli geoloogia osakonna teadurite Katrin Lasberg ja Katrin Kalla juhendamisel jääaega ja tagasi ehk sai selgeks see, kuidas tekkis jääaeg ning kuidas on jääaeg meie loodust kujundanud. Järgnenud töötoas – Kas kelgumäge on vaja kaitsta? – rääkisid Saadjärve Looduskooli juhendajad Jaak Alekand ja Kaupo Mets sellest, millest üks kelgumägi koosneb, kas seda on vaja kaitsta ning omal käel sai panna kokku erinevaid küngaste mudeleid. Avastusi täis päeva lõpetas südamlik ning harmooniline Toomas ja Inga Lunge kontsert Jääaja Keskuse aatriumis. Loodust täis nädalavahetus jätkus pühapäeval, 23. aprillil, retkega Vooremaale. Koos Jääaja Keskuse giidide Jaake Alekand´i ja Kaupo Metsaga avastasime Vooremaad ja selle tekkimise lugu.

29. aprillil oli Jääaja Keskus jälle perede päralt. Tartu Ülikooli noored paleontoloogid Viirika Mastik ja Liisa Lang viisid huvilised müstilisse fossiilide maailma ning näitasid „Kuidas teadlased fossiilid „ellu äratavad“?“ Saadjärve Looduskooli töötoas – Otsime kivististes esivanemate jälgi, kus juhendajate käe all otsiti põlevkivist ning paekivist fossiile. Põneva päeva lõpetas Eeva ja Villu Talsi duo kontsert Jääaja Keskuse aatriumis. 30. aprillil toimus retk Endla Looduskaitsealale. Jääaja Keskuse giidide Jaagu ja Kaupo lugude saatel matkati RMK poolt korrastatud radadel ning nauditi vaadet renoveeritud vaatetornist. Loodusnädalavahetusi rahastas SA Keskkonnainvesteeringute Keskus. Projektijuht Kaidi Randpõld ütles, et huvi loodusretkede vastu oli väga suur ja vahvalt palju lapsi võeti kaasa. Eriti köitis inimesi Endla raba, sest sooviti ehedas looduses matkata. „Põnevat avastust pakkus Vooremaa tänu Jääaja Keskuste giidide Jaak Alekand´i ja Kaupo Metsa lihtsatele vestlustele“, kiitis Randpõld, „Tihtilugu on nii, et kaugete maadega oleme rohkem kursis, kui sellega, mis on siinsamas kodulähedal“, lisas projektijuht. TÜ geoloogia osakonna teadurite juhendamisel sai kaugete aegade taha piiluda ning osaleda geoloogide sisukas maailmas.

„Geoloogid ei ole ainult faktide kirja panijad, vaid nad on ka suured loojad, lugude rääkijad, kauge aja taha silla ehitajad. Tänu noortele teaduritele saime oma käega tekitada voort, veenduda, et tõepoolest liustikuga jõudsid meieni võimsad rändrahnud, fossiilide müstilises maailmas kohtusime iidsete olenditega. Kui niimoodi saaks õppida koolis loodusaineid, siis need oleksid need kõige populaarsemad õpilaste seas. Kurb on see, et sõnaosa GEO on tavainimestele veel võõristust tekitav, selles osas on tööpõld veel lai“, tõdes Randpõld.

Peame ikka oma sõpru meeles
heade pakkumistega

Liitu sinagi meie uudiskirjaga!