Avatud

10.00 – 17.00

T – P

Kontakt

+372 5911 3318

info@jaaaeg.ee

Äksi, Tartumaa

 

Jääkaru kohvik

kohvik@jaaaeg.ee / +372 59113753

Jääaja Keskuses saab uudistada taastuvenergia tootmist

Jääaja Keskus uuendas enda kolmandal korrusel paiknevat põlevkivile ning põlevkivist toodetavale energiale pühendatud ekspositsiooni ruumi. Alates veebruarist on keskuses kõigile huvilistele proovimiseks käsigeneraator, tuule-, päikese- ja hüdroenergeetika mudelid ning tulevikule pühendatud ekspositsiooni osas ka maavärina simulaator.

Käsigeneraatoriga saab iga külastaja proovida, kui kaua ja kui tugevalt on vaja vändata selleks, et laadida näiteks enda telefoni või et süttiks lambipirn. Päikeseenergia mudelist saab teada, kui efektiivne on päikesepaneel Eestis, Saksamaal või Brasiilias. Tuuleenergia mudelist näeb ja saab proovida kui palju energiat üldse tuule abil toota on võimalik. Hüdroenergia mudelist saab oma silmaga näha, kuidas töötab vee abil energia toomine. Kõik taastuvenergeetika mudelid töötavad käed-külge põhimõttel ehk külastaja saab oma käega proovida järele erinevad tootmisviisid ning seejärel juba ise hinnata kui efektiivne üks või teine energiatootmisviis Eesti oludes on.

Maavärina simulaator

Lisaks saab iga külastaja maavärina simulaatoril seistes tunda, kuidas tajutakse 6 pallist maavärinat ja kuidas näiteks 2 pallist maavärinat. Maavärina simulaatori eesmärgiks on anda ettekujutus sellest, kuidas inimene maavärinat tajub. Reaalsuses on kõik maavärinad erinevad ning maavärina puhul on liikumine ettearvamatu ja kaootiline. Antud simulaatori abil saab inimene aimu sellest, mis tunne on seista maavärina ajal maapinnal.

Uute eksponaatide eesmärk

Taastuvenergeetika mudelite projektijuht Kaupo Mets ütleb, et antud ekspositsiooni uuenduse eesmärk on näidata, mis on meie alternatiivid ja võimalused Eestis põlevkivist energia tootmisele ja kui efektiivsed need alternatiivid meie tingimustes tegelikult on. Ta lisas, et antud ekspositsioon on üles ehitatud nii, et see oleks huvitav igas vanuses külastajate jaoks, sest näiteks hüdroenergia tootmiseks on vaja vett pumbata ning seeläbi saavad ka nooremas eas külastajad aru, kuidas reaalselt taastuvenergia tootmine käib. Vanematele külastajatele ning ka koolidele on tulemas õppeprogrammid, mis käsitlevad taastuvenergeetika teemat juba süvitsi.

Peame ikka oma sõpru meeles
heade pakkumistega

Liitu sinagi meie uudiskirjaga!